Ana Bogdan, învinsă de Eugenie Bouchard în optimile turneului de la Taipei

Ana Bogdan, învinsă de Eugenie Bouchard în optimile...

Autor: Denis Şchiopu, Mediafax

01.02.2018, 16:27 98

Bouchard, în trecut pe locul 5 WTA şi finalistă la Wimbledon 2014, s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră şi 48 de minute. În setul secund, Ana Bogdan a salvat patru mingi de meci, trei dintre ele la 4-5 şi una la 5-6, dar în cele din urmă canadianca a reuşit să îşi adjudece victoria.

De-a lungul întâlnirii, sportiva din Sinaia a servit doi aşi, a comis două duble greşeli şi a avut procentaje de reuşită la serviciu de 60 la sută cu prima minge şi 38 la sută cu cea de-a doua. Bogdan a salvat opt dintre cele 15 şanse de break ale adversarei şi a reuşit cinci break-uri.

Ana Bogdan va primi 3.400 de dolari şi 30 de puncte în ierarhia mondială de simplu pentru prezenţa în optimile turneului de la Taipei. Eugenie Bouchard, care şi-a asigurat un cec de 6.175 de dolari şi 60 de puncte, o va întâlni în sferturi pe chinezoaica Yafan Wang, locul 152 WTA.

În sferturile probei de simplu de la Taipei se află şi Monica Niculescu, locul 99 WTA, care o va întâlni, vineri dimineaţă, de la 08:30, pe germanca Sabine Lisicki, fost număr 35 mondial, acum pe locul 246.