Eveniment

Un nou record naţional. Robert Badea a obţinut o medalie de aur pentru România la Campionatul European de înot pentru juniori la proba de 200 de metri

Un nou record naţional. Robert Badea a obţinut o...

Autor: Mediafax

05.07.2024, 09:27 50

Agenţia Naţională pentru Sport anunţă că un sportiv român a obţinut medalie de aur la Campionatul European de înot pentru juniori de la Vilnius, Lituania.Medalia a fost câştigată de Robert Badea, în proba de 200 metri mixt. Câştigătorul a depăşit recordul naţional.

Potrivit Agenţiei Naţionale pentru Sport „al doilea titlu continental la juniori, după cel cucerit de Vlad Mihalache la 200 m fluture, este adus de Robert Badea, care a cucerit aurul în proba de 200 m mixt, cu timpul de 2:00.05 min., nou record naţional la 17, 18 şi 19+ ani”.

Este cea de-a treia medalie pentru delegaţia României în competiţia din Lituania.

Joi seara, sportivii români au mai concurat în trei finale şi alte patru semifinale, obţinând un loc 4, două locuri 5, un loc 8 şi patru calificări în finalele de vineri. Alecsia-Maria Tenciu a stabilit un record naţional la 15 ani, 2:31.34 min., şi va fi rezervă în finala de la 200 metri bras feminin.