Slovacia reuşeşte cea mai mare surpriză de până acum la Euro 2024

Slovacia reuşeşte cea mai mare surpriză de până acum...

Autor: Rafael Hekman

17.06.2024, 21:27 240

Slovacia este furnizoarea uneia dintre cele mai surprinzătoare rezultate în istoria Campionatului European de fotbal, după ce naţiunea aflată pe locul 48 în clasamentul mondial a învins la limită, 1-0, naţionala clasată pe locul trei, Belgia.

Ivan Schranz a deschis scorul în minutul 7 pentru slovaci, după ce Lukaku, la belgieni, a ratat în minutul 3, cu o paradă a lui Dubravka.

Slovacul a profitat de o minge respinsă în faţă de portarul belgian Casteels şi a strecurat mingea în poarta acestuia.

Belgienii au fost ţinuţi la respect, nereuşind să fie periculoşi în faţa porţii în prima repriză în care tot slovacii l-au pus la încercare pe Casteels, prin şutul lui Lukas Haraslin, din minutul 40.

Partea a doua a jocului a înclinat puţin terenul spre jumătatea slovacă şi Belgia marcat de două ori prin Lukaku, ambele invalidate pe motiv de offside şi de henţ.

Slovacia trece astfel pe locul doi în Grupa E, la egalitate de puncte cu România, care a învins Ucraina cu 3-0.

Pentru Belgia urmează meciul cu Ucraina, în timp ce Slovacia va juca cu România.