Victorie senzaţională a tricolorilor. România – Ucraina 3-0, în Grupa E la EURO 2024

Victorie senzaţională a tricolorilor. România –...
17.06.2024, 16:40 569

România - Ucraina 3-0

Minutul 90+4: Final de meci. România învinge Ucraina la scor de neprezentare

Minutul 90: De la margine au fost arătate 4 minute de prelungiri.

Minutul 86: Nicolae Stanciu a fost înclocuit de Bogdan Racoviţan. Căpitanul naţionalei a fost aplaudat de un stadion întreg.

Minutul 83: Ruslan Malinovsky a intrat în locul lui Georgiy Sudakov.

Minutul 79: Cartonaş galben pentru Răzvan Marin.

Minutul 75: Edi Iordănescu mai face două modificări. Au fost introduşi Adrian Rus şi George Puşcaş în locul lui Marius Marin şi Denis Drăguş.

Minutul 68: Cartonaş galben pentru Yukhym Konoplya.

Minutul 63: Schimbări şi la Ucraina. Au ieşit Viktor Tsygankov, Mykola Shaparenko, Taras Stepanenko şi au intrat Andriy Yarmolenko, Roman Yaremchuk şi Volodymyr Brazhko.

Minutul 62: România efectuează două schimbări. Au ieşit Dennis Man şi Florinel Coman şi au intrat Ianis Hagi şi Valentin Mihăilă.

Minutul 58: GOOOOL ROMÂNIA

Minutul 57: Asalt la poarta lui Lunin.

Minutul 53: GOOOL România

Răzvan Marin înscrie din afara careului.

Minutul 46: A început repriza a doua pe Allianz Arena.

Pauză la Munchen. România conduce după o repriză foarte bună făcută de tricolori.

Minutul 45: Au fost arătate două minute de prelungiri.

Minutul 39: Bară pentru România. Nicuşor Stanciu a trimis spre poartă direct din corner, dar mingea a lovit bara transversală.

Minutul 35: Ocazie pentru Ucraina. Mudryk a centrat în careul mic, dar Drăguşin a trimis în corner.

Minutul 29: GOOOOL România

Nicuşor Stanciu, căpitanul României, deschide scorul. Stanciu a înscris de la marginea careului cu un şut fabulos direct în vinclu.

Minutul 22: Şansă de gol pentru Ucraina. Dovbyk a şutat de la marginea careului, dar mingea s-a dus peste poartă.

Minutul 8: Prima ocazie pentru România. Florinel Coman a şutat de la aproximativ 25 de metri, însă portarul Lunin a reţinut fără probleme.

Minutul 3: Ocazie pentru ucraineni. Tsygankov a şutat din marginea careului de 16 metri, dar mingea a fost blocată de Burcă.

Minutul 1: A început partida de pe Allianz Arena din Munchen. Sunt zeci de mii de români în tribune pentru a-i susţine pe tricolori.

/////////

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin, 21. Stanciu-cpt. – 20. Man, 19. Drăguş, 17. Fl. Coman.

Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 10. Hagi, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea, 26. Şut

Ucraina: 23. Lunin – 2. Konoplia, 13. Zabarnyi, 22. Matviyenko, 17. Zinchenko – 6. Stepanenko-cpt., 19. Shaparenko – 15. Tsygankov, 14. Sudakov, 10. Mudryk – 11. Dovbyk.

Selecţioner:Serhiy Rebrov

Rezerve: 1. Bushchan, 12. Trubin – 3. Svatok, 4. Talovierov, 5. Sydorchuk, 7. Yarmolenko, 8. Malinovskyi, 9. Yaremchuk, 16. Mykolenko, 18. Brazhko, 20. Zubkov, 21. Bondar, 24. Tymchyk, 25. Vanat, 26. Mykhailichenko

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenţi: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia). Al patrulea oficial: Espen Eskas (Norvegia). Arbitru VAR: Rob Dieperink (Ţările de Jos). Asistenţi VAR: Pol van Boekel (Ţările de Jos), Jerome Brisard (Franţa).